Kaip blogą dieną transformuoti į gerą?

Kartais pakanka, kad aplinkybės pasikeistų, ir gyvenimas įgyja drastiškai kitas, niūrokas, spalvas. Vieną dieną viskas, regis, puiku ir faina, tačiau užtenka vieno kito nepasisekimo ar nuo mūsų nepriklausančių veiksnių ir staiga atrodo, jog visa sugriūva, o kas buvo nuostabu – kažkur pradingo. Kartais pasitaiko dienų „kaip tyčia“, kai tiesiog viskas krenta iš rankų. Kai negalime kontroliuoti situacijos, viduje jaučiam skaudulį ir, atrodo, lengviau pasiduoti tai nuotaikai, išsidrėbti šiltai apsikamšius ir graužiant čipsus žiūrėti Netflix‘ą, o ne bandyti sau padėti pasijusti geriau.


Džiugu žinoti, kad su mumis viskas yra gerai. Nesame kažkokie nenormalūs ar nenusisekėliai. Taip jaučiamės VISI - vieni dažniau, kiti rečiau. Vieni pasiduoda apatijos impulsui, kiti - komfortiško maisto užgaidoms, treti bando pabėgti nuo jausmų ir „nusi‘off‘inti“, ketvirti - tiesiog stumia laiką ir bando tą dieną išgyventi, penkti susivokia, kas per situacija vyksta ir bando padėtį taisyti. Mūsų reakcija dažniausiai priklauso nuo aplinkybių sudėtingumo ir turimo energijos kiekio. Aš labai mokausi paskutiniojo varianto ir, jei tik aplinkybės bei energijos kiekis leidžia, bandau kaip nors kapanotis, nors Netflix‘o scenarijus tikrai pasitaiko, tik labiau šaltuoju sezonu.


Taigi kaip sau padėti ir pakeisti blogos dienos eigą ar bent savijautą?

1. Nesmerkti savęs. Visi jausmai yra žmogiški, nėra nieko blogo juos patirti ir nereikia savęs kaltinti, jog ši diena ne tokia, kokia buvo suplanuota. Susitaikymas ir leidimas jausti tai, kas yra mumyse, labai svarbus, nes savigrauža mus tik dar labiau sodina bei slegia. Mes neturime būti tobuli, visad pasitempę, neklystantys visų galų profai. Mes esame žmonės, kuriems pasitaiko visko. Neturime konkuruoti, varžytis su nupoliruotais ir dažniausiai dirbtinais pavyzdžiais. Susivokus, kad šiandien yra ne aukščiausios prabos diena, tenka būti sau atlaidesniam ir jautresniam.

2. Neapsileisti buityje. Visokių situacijų pasitaiko. Kartais diena pablogėja eigoje, o kartais tarsi ne ta koja išlipam iš lovos ir nors dar vakare jautėmės įkvėpti, net laukėme kitos dienos, pabudus pajuntame apatiją ar negatyvų nusiteikimą. Bet kuriuo atveju, norint dieną transformuoti, svarbu padėti sau prisiversti atlikti būtinus žingsnius:


- išlipti iš lovos ir ją pasikloti;

- nusiprausti;

- apsirengti komfortabilius, tačiau švarius drabužius (ne mielą džemperį su padažo dėme ir skylėtas kelnes, su kuriom kitomis dienomis gal jaučiatės patraukliai);

- pavalgyti kiek įmanoma kokybiškesnio, sveikesnio maisto (nors traukia junk‘as);

- susitvarkyti aplinką, kurioje leidžiate laiką;

- dar padeda sąmoningi gražūs veiksmai vardan savęs: pakylėjančios muzikos klausymas, mėgstamos knygos skaitymas, žaidimai su augintiniu, bendravimas su artimaisiais ir kitos veiklos, kurios veikia kaip vaistai.


Tai yra svarbūs žingsniai, padedantys pajusti savigarbą sau, kaip žmogui. Sunkiomis dienomis netgi jie gali atrodyti sudėtingi, tačiau leidžiantys pajusti bent kažkiek kontrolės savo gyvenime. Liekant lovoje, susikuitę ir valgydami junk food‘ą nesąmoningai dar mažiau save gerbiame toje situacijoje ir pasijuntame tik blogiau. Neskubant ir įsijaučiant į kiekvieną iš šių žingsnių, galima patirti mažus malonumus, kurie tarsi nervų galūnėms primintų, jog gyvenimas nėra blogas, tik ši diena turi niūroką atspalvį, tačiau malonios emocijos grįš netrukus, reikia truputį palaukti ir išlikti joms atviram.

3. Įžvelgti bendrą situacijos vaizdą, perspektyvą. Galbūt suvokimas „visada gali būti blogiau“ ir nepadės išspręsti tos dienos problemų ar pakelti sau nuotaikos, tačiau leis nusileisti ant žemės ir neišpūsti to, ko nereikėtų sureikšminti. Objektyvus mąstymas leidžia susivokti, ar tikrai tai, kas šiandien įvyko/esama situacija yra TOKIA jau bloga lyginant su tuo, kas IŠ TIESŲ BŪTŲ blogai? Kartais padeda susitaikyti, kad jautiesi taip, kaip jautiesi TIESIOG, o ne DĖL tų aplinkybių, kurios atrodo lyg akivaizdžios priežastys.

4. Keisti dėmesio centrą. Paprastai tokiomis dienomis jaučiamės blogai net ne dėl konkrečių priežasčių, o tiesiog mūsų savijauta tai diktuoja. Žinoma, galbūt vieni ar kiti dalykai nepavyksta, tačiau kitomis aplinkybėmis nereaguotume šitaip jautriai ir nepriimtume taip giliai. Dėl to vertinga pamąstyti, ką būtų galima pakeisti ar ko išmokti iš šios patirties? O gal tereikia išlaukti?

5. Judėti. Kad ir kaip sunku išsijudinti, tačiau būtent taip lengviausia pagerinti savo emocinę būseną. Judant išsiskiria dopaminas ir serotoninas (malonumo ir laimės hormonai), o kortizolio (t.y. baimės hormono) kiekis sumažėja. Tokiu būdu tiesiog fiziologiškai subalansuojama ir stabilizuojama psichinė būsena, dėl kurios jaučiamės geriau.

6. Paleisti jausmus ir emocijas rašant ar kalbant. Retas iš mūsų šalia turi nuolatinį klausytoją, kuriam gali išsipasakoti iki širdies gelmių ar išsakyti, atrodo, kvailiausias mintis, neracionalias aplinkybes, kurios priverčia mus jaustis blogai. BET visi galime pasiimti popieriaus lapą ir viską išdėstyti raštu. Tiesiog išpilti visas srutas, kurios ūžia galvoje.

Kartais, atrodo, kad mūsų gyvenime vyksta tiek negerų dalykų, bet kai reikia suformuluoti tai į sakinius, išdėstyti, pamatome, jog visos problemos yra apčiuopiamos ir išsprendžiamos (arba ne mūsų valioje – taigi dėl jų beprasmiška jaudintis, nes tai nieko nepakeis). Daugelis bėdų gali būti nebeaktualios jau rytoj, o gal net po poros valandų.

Bet kuriuo atveju, ar tiesiog išliejus mintis raštu, ar suvokus, kad tų minčių ir problemų nėra tiek daug, kiek atrodė pirma, iš tiesų palengvėja ir galvoje atsiranda daugiau vietos, mažiau triukšmo, pradedama regėti sprendimus. Slogūs jausmai galbūt dar neatsitraukia, bet tampa nebe tokie aktyvūs - tarsi prasidėtų žaizdos gijimas.

7. Atsitraukti nuo visko. Jei tik yra galimybė, labai naudinga pabėgti nuo skubėjimo ir negatyvo. Ramus pasivaikščiojimas, pasėdėjimas atsipalaidavus gamtoje, kur nėra distrakcijų, vienatvė su savo mintimis, grynas oras, natūralūs garsai, o ne skubančio miesto triukšmas. Tai padeda sugrįžti į save, įsijausti ir trumpam sustoti, pasikrauti ir objektyviau susivokti situacijoje, ją įvertinti. Masažai ar kiti spa malonumai, padedantys atsijungti, taip pat gelbsti ir nutildo galvoje susidariusį chaosą.

Kad ir kaip bebūtų, ar pavyktų tą slogų jausmą transformuoti į malonesnę patirtį, mes niekada nežinosime, kada mus skaudinantys ar liūdinantys dalykai IŠ TIESŲ yra blogi, nes neretai tos aplinkybės suteikia galimybę išmokti, pakeisti gyvenimą į gera, atveria naujus kelius ar nukreipia ten, kur mums iš tiesų ir reikia žengti. Todėl, kaip bebūtų, retkarčiais tenka tiesiog patikėti, kad tai turėjo įvykti, nutikti, nutrūkti ir, kad mes turime ar rasime būdų susikurti sau tai, kas galiausiai suteiks mums pilnatvę ir laimės jausmą.


#gikiness #badday #samoningumas #transformacija #pilnatve #paprastidalykaipadeda #pokytis


0 comments
  • Instagram
  • Facebook

FOLLOW:

Gikiness - blogas apie gyvenimą, namus ir dizainą. GeekyDesign - interjero projektavimo studija.

© 2020 | Interjero dizainerė, tekstų autorė Gintautė Kisieliūtė| +370 689 35661 | gintekisieliute@gmail.com | Vilnius, Lithuania 

  • Instagram
  • Facebook
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon