Kaip suvaldyti jausmus prieš jiems užvaldant mus?

Jausmai ir emocijos nėra mūsų asmeninės savybės. Tai tam tikras atsakas į situacijas, aplinkybes, įvykius, galintis trukti vos akimirką arba užsitęsti. Savijautos trukmė gali priklausyti nuo mūsų reakcijos į patiriamus jausmus ar emocijas. Kartais tam tikras būsenas išprovokuoja neįsisąmoninti jausmai, kuriems susikaupus, ilgainiui pajuntame nerimą, tuštumą, liūdesį, pavydą, baimę, vienišumą. Laimei, kinta ne tik emocijos. Mes gebame keisti ir savo reakcijas į įvykius ar vidinius potyrius.


Kai jaučiamės prislėgti, neretai to vengiame. Renkamės užimtumą ir dėmesio nukreipimą: bereikalingai leidžiame laiką naršydami internete, socialiniuose tinkluose, persistengiame sportuodami ar besilinksmindami. Norime jaustis svarbūs, reikalingi, smagūs, turintys daug pareigų, o jas įvykdę, jaučiamės patenkinti ir toliau galime sau leisti nesigilinti į antrame plane taip ir likusią negatyvią emocinę sankaupą. Šiuolaikinė visuomenė yra suformavusi aiškų „kokybiško“ žmogaus įvaizdį: sėkmingas, laimingas, gražus, pasitikintis savimi, pasiturintis, todėl kitas savybes mes tarsi dulkes šluojame po kilimu ir taip slepiame ne tik nuo kitų, bet ir nuo savęs.


Norėdami pritapti ir būti pilnaverčiai visuomenės nariai, mes norime kuo greičiau iš slogios savijautos pereiti prie siekiamybės – t.y. laimingo, aiškaus, veiklaus, produktyvaus gyvenimo. Kaip, kad nereikėtų pernelyg giliai pasinerti į blogus jausmus, vis tik geriau vengti ir emocijų užgožimo, ignoravimo. Kartais gali pasirodyti, jog blogų patirčių išvengti įmanoma, tačiau taip nėra. Deja, ignoruojamos jos kaupiasi ir neretai gali išlįsti drakono pavidalu kritinėse situacijose.


Taigi, kaip suvaldyti jausmus prieš jiems užvaldant mus?

1. Supraskime savo pažeidžiamumų ir jausmų laikinumą.

Turime suvokti, kad besikeičianti savijauta nereiškia mūsų nestabilumo. Juk mes gyvename nuolat besikeičiančiomis sąlygomis bei aplinkybėmis. Iki mūsų ateina įvairi informacija, kuri mus, nori nenori, paveikia. Socialinis gyvenimas, bendravimas su kitais ir net jų pasiekimai gali lemti mūsų savijautą. Darbai, sėkmės ir nesėkmės, galų gale, oras ir fizinė sveikata, kuri taip pat kinta. Jaustis įvairiai yra normal ir pasijutus blogai, nereikia tam pasiduoti ir nusiteikti, jog visa diena bus tokia. Tiek situacijos, tiek jausmai, tiek emocinės būsenos yra laikinos.


2. Neužsiblokuokime, o išdrįskime sąmoningai išjausti savo jausmus.

Negalime užsiauginti storos odos ir tapti atsparūs negatyviems dalykams, nes tokie tapsime ir pozityviems, o to tikrai nenorime, nes tiesiog taptume abejingi viskam. Mes kaip tik turėtume siekti būti atviresni įvairioms patirtis ir kylančioms emocijoms, nebijoti, nevengti jų. Svarbu gebėti jų neužlaikyti, o priimti ir tada paleisti.


3. Bandykime su(p)rasti savijautos priežastį – analizuokime save kaip tiriamąjį ir atleiskime sau už negatyvius jausmus.

Įsisąmoninę, dėl ko jaučiamės prastai, galime situaciją spręsti kaip problemą. Jei gėdos jausmui užvaldžius žinome, jog tai iššaukė nepasitikėjimas savimi, galime tą pasitikėjimą padidinti mažais žingsniais (savęs palepinimu ar nedideliu iššukiu, padedančiu pasijusti vertesniu).

Kartais atsakymo rasti nepavyksta. Neradus, verta pagalvoti - galbūt tiesiog mūsų kūnas yra nusilpęs ir bloga savijauta kilo dėl to? Gal mums trūksta miego, ramybės, kokybiško maisto ar draugijos, o gal kūnas tyliai kovoja su kimbančiu virusu ir jam reikia pagalbos? Kad ir kaip bebūtų, neturime smerkti savęs už silpnumo akimirką, nes nei vienas iš mūsų nepadarė nieko, dėl ko verta save plakti rykštėmis. Visi esame verti švelnumo, dėmesio bei atjautos.


4. Bandykime suprasti, kas tai per jausmas, emocija, nuotaika ir jį įvardinkime.

Įvardijus priežastį, verta įvardyti ir tai, kaip jaučiamės ar ką išgyvename sunkiomis akimirkomis. Bet kokie racionaliai fiksuojami pamąstymai mums gali palengvinti ateities patyrimus, juos savotiškai struktūrizuoti bei lengviau numatyti savo reakcijas, anksčiau laiko sugalvoti pagalbos žingsnius, kartais net užkirsti kelią dar prieš emocinį sprogimą. Daug lengviau yra koreguoti ne patį jausmą, o tai, dėl ko esame jautrūs.

Nesame robotai ir neverskime savęs tokiais būti. Socialinė aplinka mus daug metų mokė tapti profesionalais, ekspertais, sėkmingais, didžiais, kritikavo vidutinybes ar nepripažįstančius šio modelio, tačiau laikai keičiasi ir mažų mažiausia, ką galime padaryti – tai pradėti dialogą su savimi pačiais bei ieškoti savo kelio.

0 comments
  • Instagram
  • Facebook

FOLLOW:

Gikiness - blogas apie gyvenimą, namus ir dizainą. GeekyDesign - interjero projektavimo studija.

© 2020 | Interjero dizainerė, tekstų autorė Gintautė Kisieliūtė| +370 689 35661 | gintekisieliute@gmail.com | Vilnius, Lithuania 

  • Instagram
  • Facebook
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon